Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Zakończenie projektu

opublikowano: Poniedziałek, Marzec 17, 2014 - 12:00, kzawila

W 2013 r. Niemiecki Komitet ICOMOS i Landesdenkmalamt Berlin przy współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków wydał publikację „Socialist Realism and Socialist Modernism. World Heritage Proposals from Central and Eastern Europe”.

Opracowanie zawiera zbiór propozycji wpisu obiektów z krajów byłego Bloku Wschodniego, w tym z Polski na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Publikacja została opracowana w języku angielskim i niemieckim.

 

Opracowanie jest zbiorem wystąpień zaprezentowanych podczas seminarium, które odbyło się w kwietniu  2013 r. w Warszawie i finalizowało trzyletni projekt „Miasto i jego tożsamość. Dziedzictwo powojenne w Europie Środkowo-Wschodniej”. Publikacja przedstawia najciekawsze i najbardziej reprezentatywne przykłady architektury i sztuki okresu powojennego, powstałe w okresie 1945-89 w byłych krajach demokracji ludowej, pretendujące do grupowego transgranicznego wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to pierwsza tego typu propozycja przygotowana wspólnie przez ekspertów z urzędów konserwatorskich i komitetów narodowych ICOMOS.

 

Poniżej zdjęcie publikacji.

Pliki do pobrania

  1. 1.

    (plik: ICOMOS_sozrealism_cover.pdf, rozmiar pliku: 407.07 KB)
    Pobierz