Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Rybnej 10

opublikowano: Środa, Kwiecień 22, 2020 - 13:35, jchmurska

Trzypiętrowa kamienica została wzniesiona około 1900 roku. Tuż przed wybuchem wojny jej właścicielem był Ludwik Ciechomski. Przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacja budynek ten aktualnie przechodzi gruntowną modernizację. Obiekt ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

fot. Kamienica przy ul. Rybnej 10

W ramach zintegrowanego programu rewitalizacji Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga - Południe prowadzi gruntowną rewitalizację kamienicy przy ul. Rybnej 10. Zgodnie z projektem budowlanym zatwierdzonym przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały wymienione stropy oraz zdegradowane tynki wewnętrzne jak i zewnętrzne. Drewniane klatki schodowe zostaną odtworzone z wykorzystaniem elementów drewnianych ze starych schodów. Żeliwne balkony z ozdobną balustradą i wspornikami będą poddane konserwacji. W planach jest również termomodernizacjach kamienicy jednakże, z uwagi na detal architektoniczny, fasada oraz elewacja podwórzowa zostaną ocieplone od wewnątrz.

 

W ramach współpracy z Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami dla dzielnicy Praga - Południe Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleciło wykonanie badań stratygraficznych na fasadzie kamienicy.

 

W wyniku badań pod warstwą wtórnej zaprawy cementowej, o fakturze baranka, odkryto pierwotną warstwę malarską. W odkrywkach schodkowych przedstawia się to następująco: na murze ceglanym jako pierwszą warstwę wykonano tynki wapienno – piaskowe o grubszym uziarnieniu, na której bezpośrednio położono ugrową warstwę kolorystyczną. Została ona położna w bardzo cienkiej warstwie bez pobiały przez co jest chropowata i przebija przez nią uziarnienie warstwy tynku.

 

Po zakończeniu prac kamienica zostanie przystosowana do obecnych wymagań technicznych, jednocześnie zastanie zachowany zabytkowy charakter obiektu. W kolejnym artykule przedstawimy Państwu fotorelację z wykonanych prac.