Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia rzeźbiarska Macieja Szańkowskiego

opublikowano: Poniedziałek, Sierpień 3, 2020 - 10:49, mlan

Twórcą i pierwszym użytkownikiem pracowni, znajdującej się na parterze staromiejskiej kamienicy, był uznany malarz i rzeźbiarz międzywojnia - Stanisław Rzecki. Teraz swe wielkie dzieła tworzy tam na niewielkiej powierzchni Maciej Szańkowski.

fot. Pracownia rzeźbiarska Macieja Szańkowskiego. Fot. BSKZ

Maciej Szańkowski jest wybitnym polskim rzeźbiarzem i pedagogiem.  Artysta jest twórcą przestrzennych form rzeźbiarskich, dekoracji architektonicznych oraz instalacji artystycznych, zdobiących ulice i place miejskie w kraju i zagranicą.

 

Wydawałoby się, że w środku kamienicy znajdziemy dużą pracownię rzeźbiarską, a tymczasem wnętrze lokalu składa się z dwóch niewysokich pomieszczeń o łącznej powierzchni 40 m2. Taka przestrzeń to wyzwanie dla artysty, utożsamianego z dziełami o monumentalnym charakterze. Szańkowski tworzy w różnorakich, inspirujących wyobraźnię materiałach, takich jak: papier, kamień, metal oraz różnego typu masy plastyczne. Jest rzeźbiarzem niestandardowym, działającym na styku tradycji konstruktywistycznej, abstrakcjonizmu geometrycznego oraz konceptualizmu. To sprawia, że pracownia tętni życiem i rozmowami toczonymi w niewielkim gronie adeptów sztuki rzeźbiarskiej.

 

Ściany i półki pomieszczeń wypełnione są skrupulatnie gromadzoną przez artystę dokumentacją, rysunkami i małymi formami rzeźbiarskimi. Często są nimi makiety przygotowywanych przez twórcę kompozycji. Emanujący z wnętrza klimat stworzony przez obu artystów oraz panujący w pracowni nastrój sprawiły, że przestrzeń ta uzyskała status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.