Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia malarska Jacka Sempolińskiego

opublikowano: Wtorek, Grudzień 10, 2019 - 15:24, kzawila

Powierzchnia pracowni to ok. 32 m2. Składa się z jednego pomieszczenia z oknami i dwóch niewielkich pomieszczeń sanitarnych oraz małego przedpokoju.

fot. autorka fotografii: A. Kasprzak

Lokal pracowni wyodrębniony został z powierzchni mieszkalnej, jednego z warszawskich wieżowców. Stanowi unikatowe miejsce, w którym odczuwalny jest klimat twórczości wybitnego malarza, rysownika, pedagoga i eseisty – Jacka Sempolińskiego. Autora polichromii zdobiących fasady odbudowywanych po II wojnie kamienic Starego i Nowego Miasta. Twórcy postrzeganego przez krytyków sztuki jako wybitny autorytet artystyczny i intelektualny. Osobowości twórczej, której działalność artystyczna i dydaktyczna odcisnęły się na kształcie polskiego malarstwa współczesnego.

 

Pomieszczenia lokalu wypełnione są pracami artysty, przedmiotami którymi posługiwał się tworząc swoje dzieła. Po śmierci mistrza pracownia użytkowana była przez jego ucznia, kontynuującego prowadzoną przez lata działalność. Zachowane we wnętrzu pracowni malarskiej przedmioty i prace obu artystów, budują unikatowy i oryginalny klimat tego miejsca.