Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia i Galeria Plenerowa Rzeźb Zbigniewa Maleszewskiego

opublikowano: Środa, Listopad 27, 2019 - 15:24, kzawila

Powierzchnia pracowni to ok. 65 m2 oraz fragment 12 m2 trawnika przed budynkiem. Pracownia rzeźbiarska połączona została z lokalem mieszkalnym oraz pomieszczeniem piwnicznym i jako całość służyła działalności twórczej i kolekcjonerskiej. Pracownia rzeźbiarska posiada unikatową i oryginalną aranżację skomponowaną przez artystę zainspirowanego modernistycznymi ideami designerskimi Le Corbusier’a

fot. Zdjęcie pracowni wykonała Edyta Paduch

Jest to miejsce o specyficznym charakterze wynikającym z różnorodności zgromadzonych w jego wnętrzu przedmiotów. Od lat 60 XX w. pracownia użytkowana była przez artystę rzeźbiarza, architekta i kolekcjonera, twórcę na trwale związanego z historią Warszawy. Niestrudzonego kolekcjonera i pasjonata jej historii. Inspiratora powołania Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego oraz działacza opozycyjnego i współorganizatora Tajnej Drukarni Solidarności, której fragmenty zostały odtworzone w pomieszczeniach piwniczych lokalu.

 

Po śmierci artysty lokal użytkowany jest przez Fundację, której zadaniem jest ochrona majątku oraz propagowanie wiedzy o ideach i działalności artystycznej Zbigniewa Maleszewskiego. Fundacja prowadzi działalność mającą na celu: promowanie twórczości i organizowanie ekspozycji prac młodych twórców, współpracę kulturalną i historyczno-badawczą oraz realizację projektów społeczno-kulturalnych dedykowanych różnym grupom społecznym jak również realizację, wspólnie z organizacjami społecznymi i samorządowymi, wydarzeń kulturalnych.