Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia Graficzna Tadeusza i Jacka Sowickich

opublikowano: Poniedziałek, Czerwiec 1, 2020 - 12:10, jchmurska

Pracownia mieści się w dwóch pomieszczeniach na strychu wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Strych, zaadoptowany w latach 60. ubiegłego wieku na pracownię, stanowi ciekawą przestrzeń twórczą, użytkowaną pierwotnie przez Tadeusza Sowickiego - poetę, scenografa, malarza oraz grafika.


Powstawały w niej prace z pogranicza sztuki użytkowej oraz scenografia do spektakli realizowanych wspólnie z Marią Ireną Krężewicz, współtwórczynią Teatru „Guliwer”. Projektowano tu także dekoracje do sztuk wystawianych w warszawskich teatrach: „Baj”, „Mały” i „Syrena”. W pracowni powstawały projekty ilustracji książkowych, a nade wszystko obrazy i grafika dekoracyjna.

 

Po śmierci pierwszego użytkownika, z pracowni korzysta jego syn - Jacek Sowicki. Absolwent warszawskiej ASP, malarz, grafik oraz fotografik mający na swoim koncie szereg ekspozycji zbiorowych i indywidualnych organizowanych w galeriach sztuki w kraju i za granicą. Jacek Sawicki jest także wykładowcą i pedagogiem jednej z warszawskich szkół artystycznych.

 

Lokal od dziesiątek lat jest miejscem pracy twórczej wypełnionym obrazami, grafiką oraz fotografią artystyczną i dokumentacyjną. Posiada swój oryginalny i indywidualny charakter, co wpłynęło na decyzję o uznaniu go Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną.