Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia Fotograficzna Zieliński - Mościcki

opublikowano: Piątek, Grudzień 13, 2019 - 14:32, kzawila

Powierzchnia pracowni to 16 m2. Składa się z jednego pomieszczenia z aneksem sanitarnym, zaaranżowanego na poddaszu wielorodzinnego budynku mieszkalnego.


Od schyłku lat 60. ubiegłego wieku lokal użytkowany jest jako pracownia fotograficzna. Jej twórca - Wiesław M. Zieliński to m.in. członek grupy fotograficznej STODOŁA-60 kreującej nowe spojrzenie na polską fotografię artystyczną. Laureat wielu prestiżowych konkursów i wystaw, członkiem ZPAF oraz międzynarodowej grupy fotograficznej CIRCLE-24.

 

Jako prekursor powrotu i renesansu starej, XIX wiecznej szlachetnej techniki fotograficznej – gumy dwuchromianowej - zaprosił do wspólnej pracy historyka i krytyka teatralnego Tomasza Mościckiego. Absolwenta Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST, który w latach 90 tych rozpoczął swą przygodę z fotografia. Owocem nawiązanej współpracy jest szereg ekspozycji organizowanych na forum międzynarodowym.

 

Ogrom zgromadzonej dokumentacji fotograficznej jak również komplet oryginalnych, tradycyjnych narzędzi sprawiły, iż miejsce to uzyskało status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.