Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Prace konserwatorskie przy rzeźbach na fasadzie kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w zespole eremitorium oo. Kamedułów na Bielanach

opublikowano: Poniedziałek, Lipiec 18, 2016 - 12:08, kzawila

Dwie rzeźby przedstawiające św. Benedykta z Nursji i św. Romualda pochodzą z początku XVIII w. Zostały one ustawione symetrycznie w niszach, po obu stronach portalu wejściowego. Ponad 2-metrowe, pełnopostaciowe rzeźby są wykonane z drewna lipowego, co nie było oczywiste, gdyż do tej pory uchodziły za kamienne.

fot. rzeźby w pracowni konserwatorskiej

 

Podczas prac konserwatorskich, po oczyszczeniu z wtórnych warstw malarskich, konserwatorom ukazały się wysokiej klasy działa sztuki. Nieznany jest autor, ale można z pewnością stwierdzić, że rzeźby „wyszły spod ręki” wysokiej klasy artysty. Cechuje je wysoki walor artystyczny, niesłychany realizm, co widać choćby w perfekcyjnym opracowaniu dłoni, gdzie widoczna jest każda żyła. Rzeźby były przeznaczone do oglądania z pewnego dystansu, od dołu, mimo to artysta oddał w najdrobniejszych szczegółach cały realizm postaci.

 

W chwili obecnej trwają prace konserwatorskie, które mają na celu przywrócenie rzeźbom ich pierwotnego wyglądu, co oznacza, że po oczyszczeniu, odgrzybieniu, wzmocnieniu strukturalnym i uzupełnieniu ubytków zastanie im przywrócony historyczny wygląd. Z przeprowadzonych badań konserwatorskich wynika, iż w pierwotnym założeniu rzeźby te były pokryte warstwą malarską, która miała imitować piaskowiec, w kolorach żółcieni i różów. Zatem po zabiegach konserwatorskich drewniane rzeźby będą wyglądały jakby były wykonane z kamienia, co będzie zgodne z prawdą historyczną.