Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Poznawaj Warszawę podczas spacerów

opublikowano: Czwartek, Czerwiec 25, 2020 - 09:19, mlan

Stołeczny Konserwator Zabytków zaprasza na spacery i warsztaty, podczas których będzie można poznać historię i tradycję kulturową miasta oraz jego legendy i architekturę. To atrakcyjne zwiedzanie stolicy możliwe jest dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

fot. Uczestnicy spacerów poznają m.in. legendę o Złotej Kaczce. Fot. UM

Na początku tego roku Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków rozstrzygnęło konkurs dla organizacji pozarządowych na „Warsztaty dotyczące architektury i zabytków Warszawy”. Z dziesięciu wybranych zgłoszeń, projekt fundacji Indygo - Wspieranie Aktywności Twórczej i Kultury pn. „Warszawa moje miasto”, rusza najwcześniej. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale konieczna jest rejestracja.


Wybierz spacer i wyślij e-mail
Spacery Szlakiem zabytków i historii to oferta dla tych, którzy chcą zobaczyć najbardziej atrakcyjne zakątki miasta z zabytkami i śladami sławnych postaci - Fryderyka Chopina, „Lalki” Bolesława Prusa czy Szarych Szeregów. Uczestnicy poznają także dzieje pałaców przy ul. Miodowej i Krakowskim Przedmieściu.
Przewodnicy przybliżą specyficzny klimat dzielnic stolicy – Śródmieścia, Pragi, przemysłowej Woli, Powiśla, Starego Miasta czy Starych Powązek. Jeden ze szlaków poprowadzi po przedwojennej żydowskiej Warszawie.

Spacery Szlakiem legend dla dzieci i młodzieży pokażą Warszawę z perspektywy bajkowych postaci: Warsa i Sawy, Złotej Kaczki, Bazyliszka i Syrenki. Wędrując w poszukiwaniu zagadek, dzieci odwiedzą miejsca związane z duchem Białej Damy i Pana Twardowskiego. Dowiedzą się także, jak król Zygmunt Waza stojący na kolumnie i Chrystus przed kościołem św. Krzyża stoją na straży miasta.

Pierwszy spacer rusza w sobotę, 4 lipca i będzie trwał trzy godziny. W każdym może wziąć udział do 30 osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Udział w warsztatach po rejestracji
Prowadzone są już zapisy na „Warsztaty architektoniczne”, które rozpoczną się 9 i 16 lipca w dwóch grupach – dla dzieci i dla dorosłych.
Ich uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i cechy architektury Warszawy oraz będą mieli możliwość zaprojektowania własnych obiektów w realiach istniejącej zabudowy miasta. Projekty wezmą udział w wystawie, a najciekawsze zostaną nagrodzone. Warsztaty odbędą się w pracowni przy ul. Wrzeciono 10 c, na Bielanach.

Zapisy i informacje
ran@fundacja-indygo.org.pl
tel. 506-241-142
https://fundacja-indygo.org.pl/moja-warszawa-projekt-dla-mieszkancow-war...