Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Mozaika przestrzenna „Abstrakcja” uratowana

opublikowano: Środa, Lipiec 29, 2020 - 08:31, mlan

Mozaika „Abstrakcja” od końca lat sześćdziesiątych zdobiła hol wejściowy do Zakładu Usług Dźwigowych przy ul. Postępu 12 na warszawskim Służewcu. Po likwidacji przedsiębiorstwa i rozbiórce budynków w całości została przeniesiona w nowe miejsce przez prywatnego inwestora.

fot. Mozaika przestrzenna „Abstrakcja” uratowana

Dzieło Wandy Gosławskiej z 1969 r. nie było objęte ochroną konserwatorską. Jednak jego walory artystyczne, oryginalność i żywe barwy, tak charakterystyczne dla modnej w latach sześćdziesiątych metody dekoracji wnętrz i fasad budynków, przemawiały za jego zachowaniem.

 

- Kilka lat temu, kiedy rozbierano budynki dawnej fabryki wydawało się, że los mozaiki jest przesądzony. W trybie nagłym próbowaliśmy wspólnie z wojewódzkim konserwatorem przekonać inwestora, by jednak ją zachować. Jak widać było warto! Choć trudno było uwierzyć w taki obrót sprawy – mówi Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

 

Nowy właściciel, z chwilą przeniesienia produkcji pod Warszawę, w miejscu wyburzonych budynków zakładowych wzniósł biurowce i mieszkania. Kilka lat temu robotnicy przystępując do nowych inwestycji, w całości odcięli mozaikę od ściany przedsionka jednego z fabrycznych budynków. Obecnie po 3,5 roku „Abstrakcja” zamontowana jest jako element dekoracyjny, wolno stojący w pobliżu nowo powstałych domów pod adresem Cybernetyki 6. Stanowi niezwykłą ozdobę miejsca przeznaczonego do odpoczynku mieszkańców.