Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Ciąg dalszy badań archeologicznych przy ul. Bednarskiej

opublikowano: Czwartek, Czerwiec 30, 2016 - 15:30, kzawila

W ostatnich dniach przeprowadzono pełne badania archeologiczne kamienicy odkrytej podczas robót ziemnych w rejonie ul. Bednarskiej (przypuszczalnie kamienica spod adresu Mariensztat 1).

fot. Płytki ceramiczne fot. BSKZ

 

W trakcie badań odsłonięto labirynt doskonale zachowanych pomieszczeń piwnicznych oraz niewielki fragment podwórka z brukiem przykrytym asfaltem, betonowym krawężnikiem i studzienką kanalizacyjną. Kontekst współtworzony przez liczne zabytki ruchome sprawia, że odkrycie to stanowi poruszający obraz przeszłości Warszawy.

 

Najbardziej charakterystyczną częścią kamienicy jest okrągła klatka schodowa, widoczna między innymi na zdjęciach lotniczych z 1944 r. W jej wnętrzu zachowała się podstawa kolumny rozpoczynającej balustradę, otwory po stopniach schodów oraz kamienny bruk stanowiący spodnią warstwę podłogi, posadzka betonowa. Same schody nie przerwały do naszych czasów, w zsypisku pomieszczenia znaleziono jedynie trzy fragmenty stopni z pozostałością słupków stalowej balustrady. Dobrze zachowana i czytelna jest również oś przejazdu bramnego. Należy zauważyć, iż pod przejazdem znajdowały się pomieszczenia piwniczne, przykryte stropem odcinkowym na belkach stalowych.

 

Archeolodzy pozyskali również pokaźny zbiór podłogowych płytek ceramicznych, w którym występują między innymi dekoracyjne płytki z wzorem kwiatowym. W piwnicach budynku zachowała się infrastruktura techniczna – rury kanalizacyjne, wodociągowe, drzwiczki rewizyjne do przewodów kominowych, w jednym z pomieszczeń widoczny jest ślad po mocowaniu stalowego zlewu. Pod względem architektonicznym interesujące jest kilkukrotne zastosowanie odwróconego łuku (fragment sklepienia odwróconego) w murach różnych pomieszczeń, co sugerowałoby potrzebę miejscowego wzmacniania konstrukcji ścian na niestabilnym gruncie. Z gruzu stanowiącego zsypisko budynku oprócz pozostałości wystroju architektonicznego wydobyto przedmioty codziennego użytku – większość zbioru stanowiły szklane butelki oraz potłuczone naczynia porcelanowe.

 

Wszystkie pomieszczenia zostały bardzo starannie odczyszczone. Wykonana została dokumentacja ortofotograficzna oraz skany 3d każdego z pomieszczeń.