Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Złota 1 odzyskała swój blask!

opublikowano: Piątek, Luty 2, 2018 - 15:43, abojanowska

Na wiosnę ponownie ruszy cykl spotkań przygotowanych przez Stołecznego Konserwatora Zabytków i właścicieli obiektów pt. „Warszawskie konserwacje”. Ich remonty były możliwe dzięki dotacjom na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, na które miasto st. Warszawa w 2017 roku przyznało ponad 19 mln zł.

fot. Tadeusz Matan, Dawny gmach Krajowej Kasy Oszczędności (Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Warszawskich) przy ul. Złotej 1

Już teraz prezentujemy najlepsze realizacje konserwatorskie, które zasługują na uznanie. Cykl prezentacji otwiera gmach przy ul. Złotej 1. Dotacja na obiekt w 2017 r. wyniosła 90 tys. zł.

 

Dawny gmach Krajowej Kasy Oszczędności (Kasa Pożyczkowa Przemysłowców Warszawskich) przy ul. Złotej 1 w Warszawie, powstał w latach 1899-1901 wg. projektu Stefana Szyllera. Budynek posiada dwukondygnacyjną, bogato dekorowaną neorenesansową fasadę z elementami secesyjnymi. We wnętrzu zachował się oryginalny wystrój min. kute balustrady i kandelabry, dekoracja sztukatorska oraz dwa malowidła plafonowe na klatce schodowej.

 

Dotacja obejmowała konserwację kamiennej attyki budynku. Jednym z głównych elementów attyki jest cechująca się wysokim poziomem artystycznym, grupa rzeźbiarska, przedstawiająca alegorię „Pracy i Oszczędności”, autorstwa Zygmunta Otto.

 

Prace konserwatorskie przeprowadzone przez właściciela obiektu obejmowały znacznie większy zakres, o czym będzie można się dowiedzieć już niebawem. Szczegóły w kwietniu na spacerach z „Warszawskimi konserwacjami”.