Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Wystawa "Elizeum. Podziemny salon Księcia".

opublikowano: Czwartek, Maj 5, 2016 - 11:10, kzawila

Zapraszamy na otwarcie wystawy "Elizeum. Podziemny salon Księcia" 10 maja 2016 r. o godz. 14:00 na dziedzińcu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Nowy Świat 18/20.


Elizeum to podziemna, ceglana rotunda usytuowana w stoku skarpy wiślanej. Pawilon ten wchodził w skład kompleksu ogrodu sentymentalnego „Na Książęcem” (obecnie Park im. Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej w Warszawie) założonego przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego (1721-1800), brata króla Stanisława Augusta.

 

Elizeum zostało wybudowane w latach 1776–1778 według projektu wybitnego architekta Szymona Bogumiła Zuga i jest unikatowym obiektem zabytkowym w skali europejskiej. Podziemny, kopułowy salon, tylko kilkanaście lat cieszył się świetnością oficjalnego użytkowania i budził podziw współczesnych. Później utracił swą funkcję i na nieomal dwa stulecia został zapomniany.

 

O dziejach księcia Kazimierza Poniatowskiego, o projektach architektonicznych i ich autorze, o dziejach Elizeum, ogrodu wokół niego oraz o skomplikowanej problematyce konserwatorskiej tego zabytku jest ta wystawa.

 

Serdecznie zapraszamy 

 

Wystawa czynna będzie do końca sierpnia 2016 roku.