Gdy dawny lazaret folwarczny okazał się niewystarczający, właściciele dóbr wilanowskich zdecydowali się na budowę nowego szpitala. Zaprojektował go wybitny architekt, a dzieło obok ważnej funkcji społecznej, miało upamiętniać ojca fundatora.
Przed 1748 r. tam gdzie dziś stoi dawny szpital, czyli na północ od pałacu, wzniesiono oficynę ogrodową równoległą do budynku Oranżerii. Przestrzeń pomiędzy nimi zajmował ogród kwiatowy. W późniejszych latach, wraz z tworzeniem w tej części założenia przez Stanisława Kostkę Potockiego parku angielskiego, budynek zaczął pełnić funkcję domu gościnnego.
Upamiętnienie właściciela dóbr wilanowskich
Fundacja szpitala wiązała się z potrzebą zapewnienia opieki zdrowotnej mieszkańcom Wilanowa. Istniejący w części folwarcznej założenia lazaret, mimo rozbudowy, już nie spełniał swej roli. Inwestycja była również sposobem na upamiętnienie Aleksandra Potockiego, właściciela dóbr wilanowskich, przez jego syna Augusta i synową Aleksandrę. Prace rozpoczęto w 1845 r. i trwały do 1847 r. Budynek stanowił bardzo ważny punkt nie tylko jako element architektoniczny założenia ogrodowego, ale również ze względu na ważną rolę społeczną.
Do zaprojektowania i realizacji został zaangażowany jeden z najlepszych architektów Warszawy, Henryk Marconi. Projekt przebudowy budynku polegał m.in. na przeniesieniu elewacji frontowej w miejsce tylnej, wzbogacenie jej o rozbudowany ryzalit środkowy oraz boczne alkierze. Nad portykiem została umieszczona pamiątkowa tablica oraz herb rodziny Potockich. Wnętrze zostało dostosowane do potrzeb szpitala. Na pierwszym piętrze znajdowała się kaplica z drewnianym ołtarzem. Szpital wraz z ochronką dla dzieci, która została tam utworzona w latach 50. XIX w., został zamknięty w ramach represji po powstaniu styczniowym.
Odnaleziony akt erekcyjny
Kolejne, nowe funkcje głównie mieszkaniowe, wiązały się z przebudową wnętrz i dzieleniem ich na mniejsze pomieszczenia. W dawnym szpitalu długo działała ochronka, szkoła kroju i szycia, a po II wojnie światowej był w nim m.in. magazyn Muzeum Narodowego w Warszawie.
W 1995 r. został zwrócony rodzinie Branickich i następnie sprzedany. Dopiero w latach 2003-2008 dawny budynek szpitala wraz z domem doktora (również projektu Marconiego) zostały gruntownie wyremontowane. Podczas prac została znaleziona butelka z aktem erekcyjnym budowy szpitala z 1846 r.
Obecnie szpital św. Aleksandra jest własnością prywatną i nie jest dostępny. Można jednak go obejrzeć zza ogrodzenia z ulicy Biedronki lub od strony parku pałacowego.