Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Trwa remont budynku „B” Szpitala Praskiego

opublikowano: Środa, Luty 10, 2021 - 08:06, mlan

Pod koniec ubiegłego roku w budynku „B” rozpoczęły się prace mające na celu przystosowanie go do nowych potrzeb. Remont prowadzony jest pod nadzorem konserwatorskim, bowiem cały Zespół Szpitala Praskiego p.w. Przemienienia Pańskiego wpisany jest do rejestru zabytków.

fot. Trwa remont budynku „B” Szpitala Praskiego. Fot BSKZ

Dzisiejszy zespół szpitalny ukształtował się w ciągu kilkudziesięciu lat na początku XX wieku. Zabudowania rozmieszczono na działce ograniczonej ulicami: Sierakowskiego, Jasińskiego, Panieńską i Olszową. Około 1900 roku obok dawnego budynku głównego wzniesiono, według projektu Artura Oraczewskiego, jednopiętrowy pawilon chirurgiczno-wewnętrzny (obecny budynek „B”). W latach międzywojennych nadbudowano go o kolejne dwa piętra z tarasami od zachodu, zabudowanymi po 1945 roku.  

Zabytkowe płytki z terakoty

 

Wnętrza budynku w wyniku prowadzanych 2005 r. prac bardzo przekształcono. Z dawnego wystroju pozostały jedynie trzy zabytkowe klatki schodowe z ciekawymi balustradami. Stopnie na klatkach wykonane są z lastryko, a spoczniki wyłożone płytkami z terakoty. Podczas trwającego obecnie remontu zabezpieczono mozaikę z płytek oktagonalnych (15x15cm) w kolorze biało-bordowym oraz biało-niebieskim. W ostatnim etapie remontu płytki będą oczyszczone i zakonserwowane na miejscu, jednak te, które okażą się uszkodzone zostaną wymienione. Możliwe jest również rozebranie i powtórne ułożenie mozaiki.  

Zmiany tylko we wnętrzach

 

Budynek od dłuższego czasu nie był użytkowany a jego stan techniczny jest zły. Zakres prowadzonych obecnie prac nie obejmuje zmian w zewnętrznej bryle, jedynie we wnętrzach. Do tej pory wykonawca zdemontował instalację elektryczną i sanitarną, zerwał wykładziny podłogowe, wymontował stolarkę okienną i drzwiową oraz podwieszane sufity. Zakończono także rozbiórkę ścian działowych oraz skuto tynki ze ścian pierwszego piętra i parteru.

Po remoncie w budynku „B” będzie prowadzona działalność z zakresu pomocy społecznej nakierowana na seniorów, osoby bezdomne i uzależnione. Koszt wykonania dokumentacji, remontu budynku wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowanie terenu to blisko 30 mln zł.