Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Zapraszamy na spotkanie do Królikarni 15 stycznia 2016 r.

opublikowano: Wtorek, Styczeń 5, 2016 - 14:39, kzawila

Szyldy semaforowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki. Przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Staromiejskie semafory, finezyjne dzieła metaloplastyki, zostały zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji Starego Miasta. Powstawały w trakcie odbudowy od lat 50. XX w. i nawiązują do form historycznych, a także odzwierciedlają nurty panujące w sztuce.

fot. Okładka publikacji

Po serii spotkań z właścicielami i użytkownikami lokali na Starym Mieście popularyzujących kanon dobrych praktyk dla nowych szyldów, zapraszamy wszystkich 15 stycznia 2016 r. do Królikarni. Podczas spotkania przybliżymy historię powstawania szyldów staromiejskich i ich stylistykę oraz nawiązania do ówczesnej rzeźby. Gość specjalny, rzeźbiarka Maria Owczarczyk, autorka odrestaurowanej niedawno syrenki z szyldu dawnej księgarnia „Dom Książki”, opowie o swoich doświadczeniach z realizacji projektów dla Starego Miasta.

 

Szyldy są dziełami znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników. Są one integralną częścią zabytku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i świadczą o historii miejsca.

 

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w tym roku opracowało poradnik pt. "Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników". Obok zasad rozmieszczenia i montażu nowych elementów reklamowych, publikacja zawiera część dotyczącą historii szyldów i katalog zabytkowych semaforów wraz z mapką.

 

 

Każdy z uczestników spotkania bezpłatnie otrzyma egzemplarz publikacji. Zapraszamy do odkrywania historycznych szyldów z katalogiem i mapką!

 

Spotkanie promocyjne publikacji „Szyldy na Starym Mieście w Warszawie”

Gdzie: Królikarnia, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113 a

Kiedy: Piątek, 15 stycznia 2016 r., godz. 18.00