Szare Domy Festiwal Otwarty

opublikowano: Piątek, Listopad 13, 2020 - 11:46, mlan

Osiedle Szare Domy to doskonały przykład warszawskiego modernizmu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po wprowadzeniu w 1928 roku nowego prawa budowlanego, w Warszawie zaczęły powstawać kolonie mieszkaniowe odzwierciedlające odmienne niż dotychczas cele architektoniczne i budowlane.

fot. Szare Domy Festiwal Otwarty

Festiwal bez … festiwalu

Szare Domy Festiwal Otwarty (SDFO) od czterech lat odbywa się w kolonii mieszkaniowej na Mokotowie. Idea Festiwalu opiera się na integracji lokalnej społeczności osiedla, Mokotowa i Warszawy. Obejmuje spacery z przewodnikami, warsztaty z udziałem specjalistów z różnych dziedzin, autorskie wykłady, spotkania z wybitnymi osobowościami, otwartą strefę książki i dobrego designu, wystawy, wieczorne koncerty. Wieńczy go dzień otwartego podwórka przy ul. Narbutta 82 i potańcówka.

5. edycja SDFO wypadła w roku z Covid 19, stając się prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów, bo jak zrealizować główne cele Festiwalu… bez festiwalu. Ostatecznie, program wydarzenia przesuniętego w czasie o kilka miesięcy został oparty na trzech punktach: wystawie, stronie www i publikacji.

Wystawa inaugurująca 5. SDFO będzie dostępna od 21 listopada do 21 grudnia na ulicy Juliana Fałata na Mokotowie w bezpośrednim sąsiedztwie Szarych Domów.

Szare Domy będzie można zwiedzić za pośrednictwem ogólnie dostępnej wystawy i strony www, na której autorka projektu, Marta Surowiec, udostępni gromadzone przez ostatnie sześć lat materiały dotyczące Jana Stefanowicza – architekta Szarych Domów, kolonii i jej mieszkańców.

Pamiętajcie o ogrodach

We wstępnych założeniach tegoroczne spotkanie w Szarych Domach miało koncentrować się  na temacie klimatycznych przemian i realnego zagrożenia zachodzącego w naszym środowisku. W obliczu globalnej pandemii po pierwotnych założeniach pozostało hasło „Pamiętajcie o ogrodach” które zyskało w kontekście obecnej rzeczywistość zupełnie odmienne znaczenie.

Wiersz Jonasza Kofty stał się pretekstem do stworzenia unikalnego zbioru, interpretacji słów poety, przez 11 autorów zaproszonych do projektu wydawnictwa.

Tegoroczna edycja odbywać się będzie na kartach książki, nawiązując relację z publicznością w zupełnie odmienny niż dotychczas  sposób. W projekcie biorą udział; Monika Powalisz, Anna Sańczuk, Dorota Gołębiewska, Katarzyna Uchowicz, Emilia Obrzut, Agnieszka Kowalska, Piotr Kofta, Filip Springer, Jan Młynarski, Grzegorz Piątek, Grzegorz Mika, Adrian Sobieszczański. Różnorodność autorów była kluczowa, by uzyskać utwór wyróżniający się indywidualnym charakterem, odzwierciedlającym swojego twórcę.

„- Kontekst 5. edycji SDFO miał być zielony i prosty. Mówiący o środowisku bez naukowej narracji raportów i prognoz. Budujący emocje wokół zmian klimatycznych z perspektywy lokalnego trawnika, miejskich podwórek, parków i skwerów – mówi Marta Surowiec,  pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu. I dodaje – „W otoczeniu ogrodowych dziedzińców Szarych Domów łatwo skupić percepcję słuchaczy na naturze by zainicjować dyskusję o tym, dlaczego zielone enklawy są tak ważne w funkcjonowaniu miasta (mikroskala), czy planety, gdy temat potraktujemy kompleksowo. W chwili gdy powstawała koncepcja SDFO 2020 temat globalnych przemian klimatycznych był dla nas wszystkich priorytetowy”.

Nowoczesne i jasne Szare Domy

Wznoszone przed wojną kompleksy realizowały pięć zasad modernizmu  w tym tej, dotyczącej zieleni i zupełnie nowej funkcji nasłonecznionych przestrzeni wspólnych. Założenia projektowe określone w konkursie na budowę osiedla pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, odtwarzały niemal jeden do jednego idee „miast ogrodów” Ebenezera Howarda.

Architekt Jan Stefanowicz zdał się dostrzec, analogie i wykorzystał je tworząc na Mokotowie w mikroskali „miasto ogród”. Powstały nowoczesne i oszczędne w formie, proste, skupione w dwóch kompleksach wokół ogrodowych dziedzińców, geometryczne bryły budynków. Charakteryzowały się wysokim standardem mieszkaniowym i fasadami z szarej cegły cementowej, której kolonia zawdzięcza swą nazwę.

Szare Domy noszą wszelkie znamiona „Garden Cities of Tomorrow”, a dobrze zaprojektowana pełna światła i zieleni funkcjonalna przestrzeń dowodzi, że doskonały koncept nigdy nie traci na swojej aktualności.

Więcej informacji na  FB/szaredomy

1. 1.
    (plik: ikonografia pion[3][1][1].pdf, rozmiar pliku: 60.67 KB)
  2. 2.