Szansa dla drewniaka przy ul. Kawęczyńskiej 26

opublikowano: Środa, Maj 13, 2020 - 11:01, jchmurska

Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26. Jest to ostatni moment na jego ocalenie.

fot. Oficyna Burkego - elewacja

Drewniana oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, gdyż stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi-Północ. Budynek został wybudowany około 1890 roku przez Edmunda Burkego. Posiada unikatową snycerkę, świadczącą o kunszcie i sprawności miejscowych warsztatów ciesielskich. W chwili obecnej jest jedynym zachowanym drewnianym budynkiem na Pradze-Północ, który zachował niezmienioną formę i bryłę od przeszło 120 lat.

Przewidziany remont jest remontem ratunkowym najbardziej zagrożonych i zdegradowanych fragmentów budynku, tj. drewnianej konstrukcji skrajnych części budynku. Ponadto, zakłada przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które grożą zawaleniem oraz wykonanie tymczasowego pokrycia dachu i remont części fundamentów.

Remont zostanie sfinansowany w części z dotacji przyznanych przez Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków w wysokości 100 tys. zł. Resztę wydatków pokryje miasto.

Budynek spełnia bardzo ważną rolę w podtrzymaniu i wzmacnianiu tożsamości lokalnej. Stanowi świadectwo historycznego rozwoju Pragi, jest obowiązkowym punktem wycieczek po dzielnicy. Planowane prace pozwolą na wyeliminowanie zagrożenia dla budynku i będą stanowiły początek kompleksowego remontu całego budynku.