Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Strzelecka 11/13

opublikowano: Poniedziałek, Czerwiec 24, 2019 - 14:58, kzawila

"Pałacyk Konopackiego" to usytuowany u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej zabytkowy obiekt z trzema kondygnacjami nadziemnymi, podpiwniczony, o kubaturze 5461 m³. Bryłę budynku stanowi część główna równoległa do ul. Środkowej oraz dwa skrzydła boczne. Obiekt w maju 2005 roku został wpisany jest do rejestru zabytków i znajduje się pod stałym nadzorem konserwatorskim.

fot. Pałacyk Konopackiego - elewacja frontowa i zachodnia

Pałacyk będzie poddany generalnemu remontowi i modernizacji poprzez dostosowanie go do aktualnych warunków technicznych dla budynków użyteczności publicznej. Modernizacja zabytkowego obiektu wkracza obecnie w kolejny etap prac budowlanych.

 

Rozpoczęto układanie betonu na gruncie, czyli tzw. chudziaka. Aktualnie w końcowej fazie są prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku polegające na podbiciu fundamentów. W następnych tygodniach wykonawca planuje rozpoczęcie montaży nadproży.

 

Natomiast w końcowej fazie są projekty wykonawcze, które dotyczą między innymi wyposażenia wnętrza obiektu, które zaadoptowane zostanie na filię Domu Kultury TuPraga. Na nowej powierzchni zaprojektowana została sala wielofunkcyjna z możliwością przebywania w niej ok. 100 osób, sanitariaty oraz pomieszczenie magazynowe. Ocieplony stropodach nad całą częścią dobudowaną będzie pełnił funkcję tarasu na parterze….a wszystko to w pięknych, historycznych murach.