Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Stołeczny Konserwator Zabytków monitoruje prace na terenie fabryki przy ul. Strzeleckiej na Pradze

opublikowano: Wtorek, Czerwiec 23, 2015 - 14:51, monika.warniewska

Prace rozbiórkowe na terenie nieruchomości nie naruszyły zabytkowej hali fabrycznej

fot. Teren nieruchomości po zakończeniu rozbiórki

Na terenie dawnej Fabryki Kas Pancernych i Stalobetonowych Stanisław Zwierzchowski i Synowie przy ul. Strzeleckiej 30/32 na warszawskiej Pradze, zachowała się ceglana hala, wzniesiona przed I wojną światową. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków objął elewację frontową tego budynku ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków. Natomiast, w celu ochrony wartości widokowych, teren działki został ustanowiony strefą otoczenia zabytku. Od tej pory, każde roboty budowlane prowadzone na tej działce, nawet jeśli nie dotyczą elewacji wpisanej do rejestru, wymagają pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W czerwcu tego roku, po wcześniejszym uzgodnieniu z konserwatorem, właściciel rozpoczął rozbiórkę obiektów magazynowo-produkcyjnych, znajdujących się w otoczeniu zabytkowej hali. W trakcie trwania prac, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków monitorowało ich postęp i wpływ na chronioną elewację hali fabrycznej.
W trakcie wizji przeprowadzonej w dniu 22 czerwca 2015 r. stwierdzono, że prace rozbiórkowe zostały już zakończone, a teren budowy uprzątnięty. Hala fabryczna, której część jest wpisana do rejestru zabytków, nie ucierpiała podczas prowadzonych prac.