Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Sgraffitowa dekoracja na elewacji szkoły - gotowa

opublikowano: Środa, Listopad 18, 2020 - 08:48, mlan

Stojąc na ul. Różanej 22/24, przed frontem szkoły, można już podziwiać trójkolorową niezwykle oryginalną dekorację. Przedstawiono na niej wizerunek syrenki warszawskiej i napis informujący o przedwojennym patronie szkoły.

fot. Sgraffitowa dekoracja na elewacji szkoły przy ul. Różanej 22/24 po konserwacji.

Modernistyczna syrenka ma rozwiane włosy i unosi się na falach, a napis informuje: „Szkoła powszechna im. Generała Juljana Stachiewicza”. W prawym górnym rogu dekoracji znajduje się okrągła odznaka I Brygady Legionów Polskich. Patron szkoły był legionistą, generałem brygady Wojska Polskiego oraz historykiem wojskowości. Szkołę zaprojektował Juliusz Żórawski. Wybudowano ją w latach 1934-1935.

 

O rozpoczęciu prac pisaliśmy we wrześniu. Konserwatorom udało się przywrócić dekoracji jej oryginalny wygląd i pokazać w pełni urodę tego trójbarwnego sgraffita. Było to możliwe dzięki usunięciu wtórnych warstw tynku, położonych po II wojnie światowej na znacznych fragmentach dekoracji. Wizerunek syrenki i litery oczyszczono z zabrudzeń, wykonano konieczne uzupełnienia a miejscami rekonstrukcję. Na szczęście część napisu oraz przedstawienie odznaki nie zostały trwale zniszczone, ale przysłonięte w sposób umożliwiający ich ponowne wyeksponowanie.Rekonstrukcji sgraffita wykonał zespół konserwatorów: Pavol Pokorny, Maria Pokorna, Cristobal Calaforra-Rzepka.

We wnętrzu szkoły, w jednej z klatek schodowych, nadal prowadzone są prace konserwatorsko-restauratorskie przy drugim sgraffitowym przedstawieniu syrenki. Wykonali go w czasie budowy szkoły uczniowie Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych - artystycznej szkoły zawodowej, utworzonej w 1920 r.