Scenariusze i prezentacje do lekcji "Canaletto tkwi w szczegółach"

opublikowano: Poniedziałek, Marzec 9, 2020 - 12:15, jkowalik

„Canaletto tkwi w szczegółach” to program edukacyjny skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Chcielibyśmy aby projekt ten był początkiem zainteresowania uczniów historią i architekturą stolicy. Pragniemy, aby wiedza ta przyczyniła się do uwrażliwienia młodych ludzi na otaczającą ich przestrzeń. Inspiracją do powstania programu była chęć zainteresowania młodzieży zabytkami stolicy.

Warszawa jest niesamowitym miastem pełnym tajemnic, niezwykłych ludzi i  historii. Rozpoczynamy varsavianistyczny program edukacyjny od Warszawy czasów stanisławowskich, która rozwijała się bardzo szybko i stanowiła w tamtym czasie centrum działalności oświatowo-kulturalnej. W stolicy powstawały piękne, okazałe budynki: kościoły, pałace, domy bankowe czy kamienice mieszczańskie. Wznoszono je zarówno w stylu barokowym jak i klasycystycznym, stąd też nasz program, przybliża tematykę tych dwóch stylów architektonicznych. Staraliśmy się również podkreślać wagę detali i elementów architektonicznych, które kształtują szatę obiektów. Zachęcić uczniów do zapoznania się z nazewnictwem architektonicznym, aby podróżując po Polsce czy świecie z łatwością rozpoznawać podstawowe style w architekturze i pogłębiać zainteresowanie odwiedzanymi miejscami.

Publikacja „Canaletto tkwi w szczegółach” jest zaproszeniem i zachętą do poznania Warszawy widzianej oczami malarza. Jest to Warszawa sprzed 250 lat, ale bez trudu rozpoznajemy poszczególne fragmenty naszego miasta, ulice, place i ogrody. Zapoznanie się z architekturą i jej detalem, namalowanym przez Barnarda Bellotto pomoże znaleźć klucz do rozumienia dawnych stylów w architekturze, ale też przybliży nam krajobraz ówczesnego miasta z jego barwnymi mieszkańcami, modą, czy relacjami społecznymi.

Program edukacyjny „Canaletto tkwi w szczegółach” składa się z kompleksowego materiału w postaci:

• scenariuszy lekcyjnych
  • prezentacji
  • podręcznika

Scenariusze lekcyjne, towarzyszące im prezentacje oraz podręcznik w formie pdf znajdują  się do pobrania poniżej.

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych materiałów oraz dzielenia się z nami wrażeniami z lekcji prowadzonych z młodzieżą.

Koordynator projektu: Katarzyna Zawiła, kzawila@um.warszawa.pl

1. 1.
    Cała książka w formacie pdf
    (plik: Canaletto tkwi w szczegółach..pdf, rozmiar pliku: 5856.29 KB)