Rewitalizacja kamienicy przy ul. Strzeleckiej 10

opublikowano: Środa, Czerwiec 17, 2020 - 09:27, jchmurska

Piętrowy dom wybudowany w 1865 r. dla Marii Fryderyki z Jakobsów Galeotti był jednym z pierwszych murowanych budynków Nowej Pragi. Powstawał równocześnie z pałacykiem Konopackiego. Około 1911 r. budynek rozbudowano do czterech kondygnacji i zamieniono na kamienicą czynszową.

fot. Strzelecka 10 - stan przed remontem

Skute dekoracje

W 1965 roku stuletnią kamienicę oceniono i mimo złego stanu technicznego nie zakwalifikowano do remontu. W roku 1976, na fali panującej ówcześnie tendencji do pozbawiania dziewiętnastowiecznych kamienic dekoracji architektonicznych, skuto wystrój elewacji pozostawiając jedynie ozdobne balustrady balkonów. Stan techniczny tej narożnej kamienicy pogarszał się z roku na rok.

Powróci fasada i drewniane schody

Obecnie kamienica przechodzi remont, który prowadzony jest w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja tkanki mieszkaniowej w wybranych budynkach komunalnych na terenie m.st. Warszawy”. Zakłada on poprawę warunków lokalowych mieszkańców warszawskiej Pragi.

Prace w budynku wpisanym do rejestru zabytków w 2012 r., rozpoczęto w trzecim kwartale 2019 r. Początkowo zakładano, że ze względu na zły stan zachowania, drewniane schody oraz stropy będą musiały być wymienione na nowe.

W trakcie prac budowlanych okazało się, że konstrukcja jednej z klatek schodowych z drewnianymi schodami dwubiegowymi i międzypiętrowym podestem opartym na konstrukcji łuku, pozwala na jej zachowanie. Konserwacji zostaną poddane drewniane stopnie i deski z motywem płycin, balustrady z toczonymi tralkami i masywny profilowany pochwyt. Odtworzony będzie także historyczny układ funkcjonalny wnętrz kamienicy, a fasada, obecnie w całości pozbawiona tynków, odzyska dekoracyjny wystrój.

Kamienica przy ul. Strzeleckiej 10 oraz pałacyk Konopackiego, stojący po drugiej strony ulicy, powstały w tym samym czasie. Także teraz, równocześnie, przechodzą generalny remont, który przywróci temu zakątkowi Nowej Pragi urok sprzed lat. Koszt remontu to 10,5 mln zł.