Rewitalizacja i modernizacja budynku przy ul. Jagiellońskiej 28

opublikowano: Czwartek, Sierpień 8, 2019 - 09:58, kzawila

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 28 został wzniesiony w latach 1911-1914 jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Obiekt od samego początku pełnił funkcję dziennego przytułku dla 100 dzieci oraz szkoły. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną w czasie wojny synagogę przebudowano na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole.

fot. Elewacja frontowa Teatru Baj po pracach konserwatorskich

W budynku trwają obecnie prace związane z rewitalizacją i modernizacją obiektu.

W lipcu br. odkryto napis na murze nad historycznym wejściem do jednej z sal o treści SALA IMIENIA MINY ROTBLATOWEJ, która była prawdopodobnie dawczynią na rzecz przytułku. W związku z faktem, iż napis ten zlokalizowany jest obecnie w projektowanym szybie windowym zostanie on zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce.