Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii Warszawy

opublikowano: Czwartek, Maj 16, 2019 - 09:50, kzawila

Zapraszamy do włączenia się w akcję katalogowania zachowanych śladów zniszczeń z okresu II wojny światowej.


W związku z przypadającą na 2019 rok 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przygotowuje projekt poświęcony materialnym śladom działań zbrojnych na terenie Warszawy, zachowanych do dnia dzisiejszego w różnych częściach miasta – postrzelinom na elewacjach budynków i murach, dziurom po kulach, uszkodzeniom elewacji, murów, krat i ogrodzeń oraz napisom. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy chcemy opracować mapę śladów działań zbrojnych prowadzonych na terenie Warszawy.

 

Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie obiekty, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety, dostępnego poniżej:

 

https://um-warszawa.maps.arcgis.com/apps/GeoForm/index.html?appid=abad315450ff4bde95d72913e16fb063

 

Formularz zawiera rubryki do wypełnienia, które obejmują podstawowe dane: typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie), krótki opis ułatwiający lokalizację, miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie.

 

Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza.

 

Przesłane dane posłużą do opracowania mapy, dzięki której każdy będzie mógł odnaleźć takie punkty w topografii miasta. Dzięki takiej dokumentacji łatwiej będzie chronić materialne ślady pamięci o zniszczeniach II wojny światowej, które świadczą o bolesnej historii stolicy.

 

Projekt zostanie podsumowany przez BSKZ podczas drugiej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”, która odbędzie się w dniach 26-27 września 2019 r. Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące tematy: ślady po pociskach i napisy na elewacjach – ich historia, topografia na terenie kraju, problematyka konserwatorska - możliwości konserwacji i ewentualnego wyeksponowania w przestrzeni. O dokładnym programie będziemy informować w późniejszym terminie.

 

Projekt BSKZ z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.