Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miast

opublikowano: Wtorek, Październik 1, 2019 - 10:11, kzawila

Dziękujemy za wzięcie udziału w II WARSZAWSKIEJ KONFERENCJI KONSERWATORSKIEJ. Nadal przyjmujemy zgłoszenia do warszawskiej mapy „ran pamięci”.

Dziękujemy Państwu za zainteresowanie konferencją pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”, która odbyła się w dniach 26-27 września w Domu Artysty Plastyka. Uczestnicy konferencji wzięli również udział w objazdach studyjnych po Warszawie – szlakiem „ran pamięci”. Podczas podsumowania i dyskusji drugiego dnia konferencji w gronie specjalistów zastanawialiśmy się nad dobrymi praktykami konserwatorskimi dla takich obiektów.

Informujemy także, że nadal przyjmujemy zgłoszenia do warszawskiej mapy „ran pamięci”. Jeśli w swojej najbliższej okolicy lub podczas codziennych spacerów natrafią Państwo na takie obiekty, zapraszamy do wypełnienia formularza geoankiety, dostępnego poniżej:

Formularz zawiera rubryki do wypełnienia, które obejmują podstawowe dane: typ obiektu (postrzeliny/dziury po kulach, napis, uszkodzenie), jego lokalizację (adres i oznaczenie na mapie), krótki opis ułatwiający lokalizację, miejsce na dodatkowe informacje (bibliografia, historia związana z miejscem) oraz zdjęcie.

Wszystkie zgłoszenia można obejrzeć na zbiorczej mapie po kliknięciu informacji na dole formularza.

Przesłane dane posłużą do opracowania mapy, dzięki której każdy będzie mógł odnaleźć takie punkty w topografii miasta. Dzięki takiej dokumentacji łatwiej będzie chronić materialne ślady pamięci o zniszczeniach II wojny światowej, które świadczą o bolesnej historii stolicy.