Racławicka 17 - remont mieszkania z lat 30. XX wieku

opublikowano: Środa, Październik 7, 2020 - 08:42, mlan

Ulica znajduje się w części Mokotowa, gdzie nie brakuje dobrych przykładów architektury międzywojennej, zarówno eleganckich willi, jak i luksusowych modernistycznych kamienic, projektowanych przez najwybitniejszych architektów tego okresu.

fot. Racławicka 17 - salon. Fot BSKZ

Budynek położony jest u zbiegu ulic Racławickiej i Tenisowej. Z zewnątrz prezentuje się dość typowo. Uwagę zwraca głównie efektowny mural na ścianie szczytowej. Jednak przy bliższym przyjrzeniu się zdradza cechy nowoczesności, a nawet dawnej świetności. Świadczą o niej trapezowe wykusze na całej wysokości elewacji, wewnętrzny garaż, wbudowany zsyp na śmieci i kotłownia w piwnicy doświetlona luksferowymi świetlikami w posadzce dziedzińca. Wszystko to przemawia za wysokimi walorami funkcjonalnymi budynku w czasach jego powstania.

Ściany w przyziemiu obłożono bordowym klinkierem. Elewacje powyżej pokrywa szlachetna wyprawa z kamieniarsko opracowanym detalem. Takie wykończenia wpisują się w nurt modnej ówcześnie  stylistyki.

Komfortowy apartament

W mieszkaniu zachował się wystrój wnętrz, co decyduje o jego wartości zabytkowej. Był komfortowym apartamentem, z typowym podziałem na część gospodarczą (kuchnia ze służbówką i wc) oraz reprezentacyjną, mieszkalną.

O jakości i funkcjonalności tej przestrzeni świadczą liczba i układ pomieszczeń, jak i rozwiązania architektoniczne. Lokal ma 120 m² i wysokość 3 m. Rozpoczyna go przestronny hall wejściowy z drewnianą zabudową wnękową. Pokoje są doskonale doświetlone. W pokoju dziennym uwagę zwracają kolumny, symetrycznie wyeksponowane na tle ścian, które nadają pomieszczeniu prawdziwie salonowej elegancji.

Cenny pod względem konserwatorskim kolejny przykład przedwojennego wyposażenia,  to kompletnie zachowana stolarka drzwiowa z mosiężnymi klamkami oraz m.in. oryginalne drzwi łazienki z bulajem w modnym stylu "okrętowym”. Takie detale ilustrują rozwiązania charakterystyczne dla modernizmu.

W dobrym stanie zachował się dębowy parkiet układany w jodełkę, a także terakotowa posadzka z czarno-białych płytek w wc i łazience. Najciekawszym elementem jej wyposażenia wydaje się glazura starego typu w odcieniu turkusowej zieleni z dekoracyjnym czarnym obramowaniem (bordiurą). Taki zestaw kolorów jest charakterystyczny dla estetyki art-deco. Nie można wykluczyć, że również  pochodzi z epoki.

Kamienica w gminnej ewidencji zabytków (GEZ)

Mieszkanie w kamienicy przy ul. Racławickiej 17 znajduje się w zasobach miejskich. Jest pustostanem i będzie remontowane. Dzięki stałej współpracy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków z ZGN Mokotów konserwatorzy mogli z wyprzedzeniem przeprowadzić oględziny i przygotować wytyczne do sposobu prowadzenia prac przez ZGN.

Remont mieszkania będzie miał charakter zachowawczy. W najbliższych tygodniach oczekiwane jest rozstrzygnięcie konkursu, w którym wyłoniony zostanie wykonawca robót. Lokal, z uwagi na swój unikatowy charakter i ujęcie w GEZ, wymaga indywidualnego potraktowania, dlatego remont został objęty nadzorem BSKZ. Wyremontowane mieszkanie pozostanie w zasobach lokalowych miasta.