Pracownia wzornictwa przemysłowego Stanisława Soszyńskiego

opublikowano: Środa, Marzec 11, 2020 - 15:41, jchmurska

Powierzchnia pracowni to ok. 45 m2 zagospodarowanej w przestrzeni ostatniej, strychowej kondygnacji budynku wielomieszkaniowego

Miejsce pracy twórczej znamienitego warszawskiego projektanta sztuki użytkowej, od początku swej pracy zawodowej związanego z działalnością Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, dla którego projektował meble przeznaczone do wnętrz: mieszkalnych, biurowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Twórca form charakteryzujących się nowoczesnym kształtem i innowacyjną myślą konstrukcyjną. Artysta zaangażowany w prace nad wzornictwem środków transportu oraz oddziaływaniem kolorystyki i jej natężenia w przestrzeniach prywatnych i publicznych.

Przestrzeń zaaranżowana na ostatniej kondygnacji budynku, była m.in. miejscem, w którym powstawały projekty ściśle związane z przestrzenią publiczną Warszawy. Powstawały tu projekty tablic i pomników związanych z historią państwa i miasta, wśród których znalazły się obiekty upamiętniające pomordowanych w okresie II Wojny Światowej m.in. zaprojektowany i wystawiony w 1981 r., a następnie zniszczony przez Służby Bezpieczeństwa, zaś ponownie ustawiony dopiero w 1991 r. - Pomnik Katyński.

W pracowni formułowane były programy i wytyczne do kursów oraz szkoleń dedykowanych inżynierom i konstruktorom form przemysłowych. Obecnie, w tej niewielkiej przestrzeni prowadzona jest działalność twórcza, dokumentacyjna i projektowa kontynuowana przez córkę artysty.