Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia rzeźbiarska Wiktorii Czechowskiej-Antoniewskiej

opublikowano: Poniedziałek, Wrzesień 14, 2020 - 11:56, jchmurska

Pracownia znajduje się na Saskiej Kępie. Zajmuje dwie kondygnacje wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Zgromadzone w niej dzieła to świadectwo ponad 60 lat pracy twórczej, warszawskiej rzeźbiarki i medalierki -Wiktorii Czechowskiej-Antoniewskiej.

fot. Pracownia rzeźbiarska Wiktorii Czechowskiej-Antoniewskiej. Fot. BSKZ

Część pracowni znajduje się na strychu, gdzie w dwóch pomieszczeniach artystka opracowywała koncepcje i projekty. Na ścianach eksponowane są zdjęcia i rysunki, zaś na półkach i w szufladach zgromadzona jest dokumentacja, m.in. archiwalia wystawiennicze towarzyszące pracom artystki. Przechowywane są także cenne, przez dziesiątki lat gromadzone katalogi z wystaw, wycinki prasowe z recenzjami oraz drobne przedmioty osobiste - pamiątki rodzinne. Przed laty w piwnicy domu, w drugiej części pracowni, powstawały większe formy rzeźbiarskie, obecnie znajduje się tu magazyn rzeźb i gipsów.

 

Atmosferę miejsca dopełnia niewielkie eleganckie pomieszczenie przeznaczone na spotkania z odwiedzającymi pracownię artystami oraz miłośnikami twórczości rzeźbiarki. Osoby niepospolitej, o niebywale bogatym dorobku twórczym, wybitnej portrecistki, której prace medalierskie z wizerunkami osób publicznych eksponowane były podczas wystaw organizowanych na terenie całego kraju.

 

Wiele z tych prac od lat dekoruje wnętrza instytucji i przestrzeni publicznych. Jednym z przykładów jest medalion z wizerunkiem Andrzeja Frycza Modrzewskiego, umieszczony w sali obrad Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tablica jej autorstwa umieszczona jest także na pomniku Willego Brandta w Warszawie. Wiele prac jest pieczołowicie przechowywana w magazynach muzealnych, m.in. w Muzeum Watykańskim w Rzymie.

 

Zgromadzone w pracowni przedmioty tworzą klimat i oddają nastrój pracy twórczej, stanowią barwną opowieść o losach artystki oraz czasach, w jakich przyszło jej tworzyć. Magia miejsca oraz charakter i ranga zgromadzonych w nim prac i materiałów archiwalnych sprawiły, że pracownia znalazła się na liście Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.