Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia - Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej

opublikowano: Poniedziałek, Czerwiec 22, 2020 - 09:34, jchmurska

W połowie lat 60. XX wieku, w niewielkiej piwnicy wielorodzinnego budynku mieszkalnego na Mokotowie, została urządzona pracownia ceramiczna. Od kilkudziesięciu lat pracuje w niej artysta malarz i ceramik Stanisław Tworzydło.

fot. Pracownia S. Tworzydły

Głównym elementem wyposażenia pracowni jest piec ceramiczny. Służy on do wypalania naczyń i przedmiotów projektowanych i wykonywanych przez artystę. Umiejętności ich wypalania Stanisław Tworzydło nauczył się w Chinach i z sukcesem przeszczepił na grunt Polski.

 

Zdobytą i udoskonalaną przez dziesiątki lat wiedzą dzieli się ze studentami i adeptami sztuki ceramicznej. Powstające w jego pracowni dzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej były i nadal są eksponowane i wysoko oceniane podczas indywidualnych i zbiorowych wystaw krajowych i zagranicznych.

 

Z czasem, pasję tworzenia artysta zaczął dzielić z córką, rzeźbiarką Agatą Strojnowską, co wzmocniło podjętą przed laty działalność warsztatową i dydaktyczną.  W pracowni - Ośrodku Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, obok wspomnianych form ceramicznych, powstają również obrazy i grafika oraz niewielkie formy rzeźbiarskie.

 

Ze względu na klimat oraz unikatowość miejsca, Ośrodek Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej, uznano Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną.