Pracownia Jerzego Jarnuszkiewicza na Bielanach

opublikowano: Poniedziałek, Maj 4, 2020 - 14:17, jchmurska

Mało kto domyśliłby się, że w jednym ze zwykłych bloków na warszawskich Bielanach tworzył kiedyś jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy – Jerzy Jarnuszkiewicz, autor m.in. znanego wszystkim pomnika Małego Powstańca. Tylko starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze stukot rzeźbiarskiego młotka, hałas pilnika i pracującego w odosobnieniu artystę.

fot. Jedna z prac artysty.

Pracownia urządzona została w suterenie budynku mieszkalnego z samodzielnym wejściem. Składa się z dużego pomieszczenia o powierzchni 25 m2, małego ok. 10 m2 oraz aneksu sanitarnego i dzielącego przestrzeń korytarzyka, ok. 5 m.

Od lat 60. XX-wieku była miejscem pracy twórczej wybitnego warszawskiego rzeźbiarza, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Jerzego Jarnuszkiewicza.

Obecnie lokal użytkowany jest przez wnuczkę artysty, absolwentkę ASP Marcelinę Jarnuszkiewicz, która wraz z mężem Piotrem Kornobisem, uporządkowała pozostawioną w pracowni spuściznę po dziadku.

Dzięki pomocy dzielnicy Bielany oraz wsparciu z budżetu obywatelskiego, lokal został wyremontowany przez obecnych najemców. Zdigitalizowano szkice autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza, zaaranżowano przestrzeń wystawienniczą i miejsce pracy twórczej do prowadzenia spotkań środowiskowych oraz warsztatów plastycznych kierowanych do młodych mieszkańców Bielan.