Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pracownia artystyczna Marka Bojarskiego

opublikowano: Poniedziałek, Październik 12, 2020 - 13:10, mlan

Na ostatniej kondygnacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego na warszawskiej Pradze, przed dziesiątkami lat zaaranżował swoją pracownię Marek Bojarski - artysta malarz, autor pejzaży, portretów, fresków i płaskorzeźb.

fot. Pracownia artystyczna Marka Bojarskiego

Nad mieszkaniami jednego z bloków praskiego osiedla stworzona została przestrzeń tętniącą życiem i głęboką pasją. Pracownia ma oryginalny, nietuzinkowy charakter, w którym powstawały różnorodne prace. Marek Bojarski działał tam i tworzył do 2018 r.

 

Artysta od urodzenia był związany z Warszawą, której dedykował część swoich dzieł. Ślady jego twórczości, w formie fresków, polichromii i sgraffita, znalazły się na elewacjach odbudowywanego po wojnie warszawskiego Starego Miasta, zaś obrazy zdobiły m.in. ściany hotelu Bristol, Filharmonii Warszawskiej oraz Banku Rzemiosł.

 

Obecnie, panujący w pracowni klimat dopełnia i współtworzy kolekcja obrazów i płaskorzeźb z różnych okresów twórczości artysty. Na jej urok składają się także pozostawione pędzle, farby oraz szkice, nieukończone pejzaże oraz zagruntowane, czekające na sztalugach płótna.

 

Atmosfera pracowni, dopełniona zgromadzonymi archiwaliami, dokumentującymi bogatą działalność artysty, sprawiły, iż miejsce to uznane zostało Warszawską Historyczną Pracownią Artystyczną.