Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Otwieramy Archiwum Warszawskiego Detalu on-line

opublikowano: Piątek, Grudzień 11, 2020 - 09:41, mlan

Archiwum Warszawskiego Detalu powstało, aby ochronić zabytkowe detale architektoniczne pozyskane podczas remontów przy inwestycjach m.st. Warszawy. Zapraszamy do obejrzenia pierwszych obiektów z naszych zbiorów.

fot. Archiwum Warszawskiego Detalu - fragment żeliwnego ogrodzenia.

Przeprowadzane prace we wnętrzach lokali i na elewacjach były okazją do uratowania przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków cennych przykładów stolarki okiennej i drzwiowej, klamek, posadzek, okuć, fragmentów oryginalnych szlachetnych tynków, okładzin, mozaik, dachówek itd.

Każdy z przedmiotów przechowywanych w archiwum ma swoją bogatą historię. Wszystkie mogą być wykorzystane do celów badawczych, ekspozycyjnych i edukacyjnych, a także posłużyć do odtwarzania historycznych elementów detalu. Niektóre z eksponatów można będzie wykorzystać podczas remontów, np. płytki ceramiczne z archiwum mogą uzupełniać posadzki w innych zabytkach.

Zachowanie, skatalogowanie i opisanie takich z pozoru mało wartościowych fragmentów, stanowi wkład do badań nad dziedzictwem kulturowym Warszawy. Detale współtworzą narrację o zmieniającej się architekturze stolicy. Niektóre z nich są świadectwem wysokiego kunsztu rzemiosła i sztuki budowlanej, inne stanowią pamiątkę po technologiach, które już dawno wyszły z użytku.

Archiwum Warszawskiego Detalu to również magazyn, w którym pozyskane eksponaty w odpowiedni sposób przechowujemy i prowadzimy ich wstępną konserwację.

 

W galerii poniżej prezentujemy przykładowe obiekty z naszego zasobu. Zbiory archiwum będą sukcesywnie powiększane. Dzięki internetowemu Archiwum Warszawskiego Detalu będziemy Państwu przybliżać historie związane z tymi wyjątkowymi przedmiotami i odkrywać na nowo ich piękno.

Opis zdjęć w galerii:
Fot. 1 - Dekoracyjne płytki posadzkowe tzw. „gorseciki” z kamienicy przy ul. Targowej 12. Podczas prac remontowych część płytek została zachowana w swojej oryginalnej lokalizacji. Pozostałe gorseciki trafiły do Archiwum Warszawskiego Detalu.


Fot. 2 - Ceramiczna osłona kabli elektrycznych prowadzonych w ziemi, pochodząca z parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika”. Osłona została pozyskana podczas prac ziemnych w parku. Obiekt pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej powojennej modernizacji parku.


Fot. 3 - Dachówka z łupka - fragment oryginalnego poszycia dachowego z kamienicy przy ul. Poznańskiej 21. Jest to rzadki przykład zastosowania pokrycia dachowego z łupka naturalnego na terenie Warszawy (pierwszy niepalny materiał pokryciowy).


Fot. 4 - Ceramiczny kafel z pieca znajdującego się pierwotnie w kamienicy przy ul. Radzymińskiej 63. W zasobie BSKZ znajduje się pełen komplet kafli z pieca rozebranego w czasie prac modernizacyjnych w lokalu.


Fot. 5 - Cegła odnaleziona w trakcie prac ziemnych na placu Teatralnym. Najprawdopodobniej jest fragmentem reliktów kompleksu Marywilu.


Fot. 6 - Fragment ogrodzenia pomnika  A. Mickiewicza pozyskany w trakcie prac konserwatorskich.


Fot. 7 - Archiwum Warszawskiego Detalu - wykonywanie dokumentacji fotograficznej