Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Ocalone witryny z pl. Hallera

opublikowano: Wtorek, Luty 18, 2020 - 12:18, jchmurska

Na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków od sierpnia 2019 r. prowadzone były prace związane z kompleksowym remontem i konserwacją czterech witryn prowadzących do dwóch lokali użytkowych przy pl. Hallera 5 i 8. Witryny powstały w czasie budowy osiedla Praga II w latach 50-tych XX w. i stanowią ciekawy i coraz rzadszy w Warszawie przykład powojennego rzemiosła.

fot. pl. Hallera 5, nowe szklenie witryny

Ze względu na niewielką ilość lokali użytkowych z tego okresu, w których przetrwały oryginalne witryny oraz z uwagi na sukcesywnie wymienianie ich na nowe, najczęściej aluminiowe, biuro podjęło decyzję o przeprowadzeniu tego remontu i przywróceniu witrynom dawnego wyglądu.

 

W witrynach znajdują się drzwi prowadzące do lokali, posiadające ozdobne profilowane okładziny wykonane z blachy ocynkowanej, osadzone co ciekawe na konstrukcji drewnianej. Podczas prac przeprowadzono naprawę wymagających tego elementów konstrukcji drewnianej, stalowej, a także okładzin wykonanych z blachy, z zachowaniem ich oryginalnego sposobu opracowania. Witryny zostały oszklone.

 

Na podstawie badań stratygraficznych określono oryginalną kolorystykę witryn. Troje drzwi zyskało nowe uchwyty wzorowane na ocalałych w drzwiach przy pl. Hallera 8. W dwóch naświetlach lokalu przy pl. Hallera 8 pozostawiona została dawna reklama sklepu, pochodząca z lat 60-tych lub 70-tych XX w., w postaci barwnych kartonów mocowanych do szyby od strony wewnętrznej, z motywami stylizowanych kwiatów i napisem ADA- dawną nazwą sklepu.