Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Naturalne piękno cegły w Kolonii Wawelberga

opublikowano: Środa, Luty 12, 2020 - 13:26, jchmurska

W ubiegłym roku przy udziale miejskich dotacji odrestaurowano elewację przy Wawelberga 3. Efekt prac jest zdumiewający


Budynki przy ul. Wawelberga 3, Górczewskiej 15 i 15 A tworzą tzw. Kolonię Wawelberga. Zespół powstał w latach 1898–1900 dzięki inicjatywie Hipolita i Ludwiki Wawelbergów. Była to jedna z pierwszych realizacji tanich osiedli robotniczych w Polsce i jak na owe czasy było ono idealnie zorganizowane, a mieszkania cechował wysoki standard.

 

Budynki wybudowano w systemie koszarowym, oddzielone od siebie dużymi zadrzewionymi podwórzami. Elewacje zespołu zaprojektowano jako nieotynkowane. Skromny i powtarzalny detal architektoniczny występuje jedynie w nadprożach i gzymsach. Elewacje nie przeszły dotąd kompleksowego remontu.

 

W 2019 r. dzięki dotacji m.st. Warszawy (209 tys. zł) przeprowadzono pełną konserwację elewacji podwórzowej budynku przy ul. Wawelberga 3. W ramach prac wyczyszczono całą elewację przy zastosowaniu metody hydrościernej z użyciem delikatnego kruszywa nie naruszającego lica. Niektóre partie ściany wymagały przemurowania z powodu wcześniejszych nieprawidłowych uzupełnień. Dużo nieprawidłowości występowało w obrębie otworów okiennych, gdzie w wyniku wymiany okien na mniejsze, niedbale zamurowywano otwory. W tych miejscach wykonawca musiał włożyć wiele wysiłku by osiągnąć pożądany efekt zarówno estetyczny, jak i techniczny.

 

Efekt prac jest zdumiewający. Lustrzanym odbiciem tej elewacji jest ściana sąsiedniego budynku pod adresem Górczewska 15A, która może być żywym obrazem stanu „przed”. Wyremontowana elewacja zachwyca urodą naturalnej cegły i należy mieć nadzieję, że będzie motywować do kolejnych etapów prac konserwatorskich w Kolonii Wawelberga.