Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Na wolskiej cerkwi pojawił się kolor

opublikowano: Wtorek, Styczeń 7, 2020 - 09:48, kzawila

Niedawno zakończył się I etap remontu wieży cerkwi pw. Św. Jana Klimaka, który współfinansowało m.st. Warszawa


Cerkiew pw. św. Jana Klimaka na Woli jest mało znanym zabytkiem Warszawy, choć jest jedną z dwóch świątyń prawosławnych, które przetrwały do naszych czasów na terenie miasta w swojej pierwotnej formie. Budowla powstała w 1903 r.

 

W 2018 r. po objęciu parafii przez nowego proboszcza rozpoczęły się szeroko zakrojone prace remontowe obejmujące samą świątynię jak i jej otoczenie, którym jest cmentarz prawosławny założony na terenie dawnych umocnień fortecznych, tzw. Reduty Wolskiej z czasów Powstania Listopadowego.

 

Remont rozpoczęto od najpilniejszych prac, tj. wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. Na 2019 rok zaplanowano remont wieży wraz z kopułą. Wykonane ekspertyzy wykazały osłabienie konstrukcji tej części budynku, zarówno murów wieży jak i drewnianej więźby kopuły. Najpierw wykonano niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne między innymi taśmami z włókien szklanych, a także wymianę części spróchniałych drewnianych elementów więźby kopuły. Następnie przeprowadzono prace na zewnątrz, tj. renowację zniszczonego przez czas sztukatorskiego wystroju elewacji w postaci motywów roślinnych okalających wieżę pod kopułą oraz okładziny z płytek klinkierowych występujących na całej powierzchni ścian zewnętrznych.

 

Dopiero po ustawieniu rusztowań i usunięciu wtórnych powłok malarskich okazało się, jak bardzo zniszczone są wykonane z narzutu sztukatorskiego roślinne motywy ozdobne. W niektórych miejscach wymagały całkowitego odtworzenia. W trakcie prac odkryto również ich pierwotną kolorystykę, która ma barwę piaskowo-żółtą, a nie jak dotychczas zbliżoną do białej.