Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Marszałkowska 1. Przedwojenny wieżowiec odżywa

opublikowano: Piątek, Marzec 30, 2018 - 13:27, abojanowska

Trwają prace przy I etapie remontu elewacji kamienicy Kacperskich przy ul. Marszałkowskiej 1, zwanej przez warszawiaków „Żelazkiem”. Pomimo tego, że kamienica stoi jeszcze w rusztowaniach już teraz można podziwiać duży fragment wyremontowanej elewacji od ul. Marszałkowskiej.

fot. Marszałkowska 1, detal elewacji po konserwacji od strony ul. Marszałkowskiej, fot. A. Bojanowska

Najwyższy budynek w przedwojennej Polsce.

Dziewięciokondygnacyjna kamienica u zbiegu ulicy Marszałkowskiej i ulicy Polnej popularność zdobyła już w momencie, kiedy została oddana w 1914 r. do użytku. Główną przyczyną tej sławy była niestandardowa wysokość, wykraczającą ponad ogólnopolską normę. Był to najwyższy wraz z kamienicą Trachtenberga na Mariensztacie, budynek w Polsce w tamtym czasie. Wielkomiejska w charakterze kamienica doskonale wpisująca się w wymagającą, trapezoidalną działkę przy ówczesnym Rondzie Mokotowskim (obecnie pl. Unii Lubelskiej), oferowała mieszkania luksusowe wyposażone w nowoczesne instalacje oraz techniczne nowinki takie jak centralny odkurzacz.

Podczas wojny kamienica straciła zadaszenie i uszkodzone zostało ostatnie piętro. Z czasem kamienica straciła również swój luksusowy charakter, a obszerne mieszkania zostały podzielone na mniejsze. Jednakże monumentalizm oraz piękno elewacji pozostało.

 

I etap remontu elewacji

 Prowadzone prace konserwatorskie objęły remont elewacji wschodniej i południowej. Elewacje te posiadają bogatą, wczesno modernistyczną dekorację architektoniczną, akcentującą wertykalne podziały. W 2017 r. urząd miasta przekazał 500 tyś zł na powyższy remont, co stanowiło 70 % kwoty.