Konserwacja sgraffitowej syrenki na elewacji szkoły

opublikowano: Środa, Wrzesień 30, 2020 - 10:35, mlan

Szkoła przy ul. Różanej 22/24 powstała w latach trzydziestych XX wieku. Jej elewację wyróżnia sgraffitowa syrenka. Właśnie rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie tej dekoracji.

fot. Różana 22/24 - ekoracja na elewacji przed konserwacją. Fot. BSKZ

Gmach przy ul. Różanej 22/24 zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego, został zrealizowany w latach 1934-1935. Był jednym z dziesięciu planowanych przez miasto budynków szkolnych, wybudowanych w imponującym czasie pomiędzy wrześniem 1934 r., a sierpniem 1935 r.

Wielobarwne sgraffito na elewacji przedstawiało stylizowaną postać syrenki oraz napis: „Szkoła powszechna im. generała Juliana Stachiewicza”. Patron szkoły był legionistą, generałem brygady Wojska Polskiego oraz historykiem wojskowości. W prawym górnym rogu dekoracji umieszczono wizerunek odznaki I Brygady Legionów Polskich.

Patron niezgodny z ustrojem
Po II wojnie światowej nazwisko patrona oraz odznakę legionową zasłonięto, jako symbole II Rzeczpospolitej stojące w sprzeczności z nowym ustrojem komunistycznym. Na szczęście nie zostały one skute, a otynkowane.
Prace konserwatorskie prowadzone są w ramach realizowanego przez miasto remontu budynku szkoły. Mają na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu dekoracji. Konserwatorzy zdejmą wtórne warstwy tynku z przysłoniętych po wojnie fragmentów oraz dokonają naprawy, uzupełnień a miejscowo także rekonstrukcji.

Dzieło uczniów
W jednej z klatek schodowych budynku znajduje się jeszcze jedna sgraffitowa dekoracja przedstawiająca syrenkę. Wykonali ją, podpisując się pod przedstawieniem, uczniowie Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych, artystycznej szkoły zawodowej, utworzonej w 1920 r. Prace konserwatorsko-restauratorskie przy tej dekoracji, wtórnie zamalowanej kilkoma warstwami farby, zostaną także wkrótce rozpoczęte.