Kamienica Troperowska przy Rynku Starego Miasta 10 z elegancką fasadą

opublikowano: Piątek, Styczeń 10, 2020 - 12:53, kzawila

W ubiegłym roku dzięki miejskim dotacjom przeprowadzono wiele remontów na Starym Mieście. Przy Rynku, po stronie Barssa odświeżone fasady możemy podziwiać pod numerami 6 i 10. Była to kontynuacja prac wykonanych w 2018 r., kiedy to również przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy przeprowadzono konserwacje fasad sąsiednich kamienic pod nr 4 i 8.

Dość spektakularny efekt przyniosły prace przy elewacji frontowej Kamienicy Troperowskiej przy Rynku Starego Miasta 10. Historia obiektu sięga XV w. Dzisiejszy wygląd budynku jednak znacznie różni się od jej przodka sprzed kilku wieków. Kamienica była wielokrotnie przebudowywana i swoją ostateczną formę uzyskała w 1769 r., być może wg projektu Efraima Szroegera, ulubionego architekta Stanisława Augusta Poniatowskiego, projektanta wielu klasycystycznych pałaców i kościołów warszawskich, a także kamienicy pod Bazyliszkiem przy Rynku Starego Miasta 5.

Do tej klasycystycznej formy nawiązał Jan Idzikowski, autor projektu rekonstrukcji elewacji kamienicy w ramach odbudowy Starego Miasta w 1953 r. W latach późniejszych elewację poddawano kilkakrotnie remontom. W trakcie ostatniego nadano jej kolorystykę w tonacji angielskiego różu.

Podczas zakończonych w grudniu ubiegłego roku prac konserwatorskich przeprowadzono badania stratygraficzne, które pozwoliły na określenie i przywrócenie oryginalnej kolorystyki elewacji z czasów odbudowy. Odbiega ona znacząco od ciemnej tonacji elewacji, do której przywykliśmy. Poprzez zastosowanie tynku barwionego w masie w odcieniu stonowanej, jasnej zieleni kamienica zyskała na lekkości i elegancji, podkreślonej przez subtelny detal sztukatorski w postaci girland pokrytych złotem płatkowym w dwóch zróżnicowanych walorowo odcieniach. Elewacja od strony podwórza pozostała w tonacji złocistej z jasnymi obramieniami okien. Konserwacji poddano także piaskowcowe portale i obramienia okien w parterze, ozdobne bardzo dekoracyjne kraty i metalowe drzwi wejściowe oraz stolarkę okienną.