Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Jagiellońska 30 – remont modernistycznej kamienicy

opublikowano: Piątek, Sierpień 7, 2020 - 09:29, mlan

Kamienica przy ul. Jagiellońskiej 30, sąsiadująca z właśnie wyremontowanym teatrem Baj, była w złym stanie. Do niedawna na elewacji nadal były widoczne rezultaty powojennego remontu, podczas którego elegancką modernistyczną fasadę pomalowano w kremowe i łososiowe pasy.

fot. Fasada frontowa kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 30 po remoncie. Fot. BSKZ

Kwota dotacji m.st Warszawy udzielonej w 2020 r. na remont elewacji frontowej, dachu i przejazdu bramnego to ponad 253 tys. zł.

Modernistyczna kamienica została wzniesiona w latach 1935-36 wg projektu Leona Antoszewskiego. Największą ozdobą pięciokondygnacyjnego budynku, o prostej formie architektonicznej, są rzędy balkonów z metalowymi balustradami i kwietnikami w dolnej partii. Kamienica przetrwała wojnę bez większego uszczerbku, jednakże powojenny remont całkowicie zmienił kolorystykę elewacji poprzez namalowanie dwukolorowych poprzecznych pasów oraz wykonanie cokołu z płukanego lastriko.

W trakcie badań stratygraficznych ustalono, że pierwotnie budynek miał jednolitą, kremową barwę oraz cokół z zaprawy cementowo-piaskowej, wspólny z sąsiednim teatrem Baj. W trakcie prac, dotowanych przez m.st. Warszawę, przywrócono pierwotny wygląd budynku.

Następnym etapem odnawiania kamienicy będzie remont elewacji podwórzowej.