Jagiellońska 28 – przedszkole już działa, wkrótce ruszy Teatr Baj

opublikowano: Środa, Wrzesień 9, 2020 - 10:09, mlan

Przedszkole mieszczące się w dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych zostało gruntownie wyremontowane. Konserwacji poddano dwie znajdujące się w nim historyczne pamiątki: napis przypominający donatorkę i klatkę schodową.

fot. Jagiellońska 28 – przedszkole już działa, wkrótce ruszy Teatr Baj

Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona przy ul. Jagiellońskiej 28 to jeden z najsłynniejszych zabytków Pragi. Powstał w latach 1911-1914. Od początku pełnił funkcję szkoły i dziennego przytułku dla setki dzieci. W budynku znajdowała się również synagoga. Zdewastowaną po wojnie bożnicę przebudowano na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole.

Przedszkole już działa
Przedszkole nr 163 mieści się w skrzydle południowo-wschodnim zabytkowego gmachu i zajmuje cztery kondygnacje.  Drugiego września 2020 roku placówka wznowiła działalność w nowych, zmodernizowanych wnętrzach.  Nad wejściem głównym umiejscowiono, odkryty w lipcu 2019 roku napis „Sala imienia Niny Rotblatowej”.

Inskrypcja na murze dotychczas znajdowała się nad wejściem do jednej z sal i upamiętnia prawdopodobnie donatorkę przytułku. Podczas remontu odrestaurowano zabytkową klatkę schodową przedszkola, w tym dekoracyjne ornamenty balustrad przedstawiające ptaki i kwiaty.

Teatr gotowy na koniec września
Teatr zajmuje centralną część budynku od strony ul. Jagiellońskiej oraz czwarte piętro i poddasze. Trwają tam prace wykończeniowe. Do 15 września zostaną zakończone roboty instalacyjno-budowlane w części administracyjnej teatru. W reprezentacyjnym holu głównym pracują malarze. Obok budynku posadzono już drzewa, krzewy oraz założono trawnik. Na tym terenie zieleni znajduje się także plac zabaw.

Teatr będzie miał dwie nowoczesne sale widowiskowe. Salę główną na piętrze ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną oraz salę kameralną na trzecim piętrze, dla grup do 25 osób. Na drugim piętrze przewidziano przestrzeń wystawowo-edukacyjną z Muzeum Lalek.

Stołeczny Konserwator Zabytków od początku sprawował nadzór nad remontem zabytkowego obiektu. Gmach należy do miasta  i na jego modernizację z budżetu przeznaczono ponad 30 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2020 r.