Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Elewacja kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 18 w odświeżonym płaszczu z piaskowca podolskiego

opublikowano: Czwartek, Styczeń 2, 2020 - 14:42, kzawila

Przy współudziale środków z dotacji m.st. Warszawy wyremontowano elewacje luksusowej niegdyś kamienicy

fot. Elewacja kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 18 po wykonaniu prac konserwatorskich

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o trwającym remoncie elewacji kamienicy zaprojektowanej przez awangardowego architekta, Lucjana Korngolda:

 

https://zabytki.um.warszawa.pl/content/konserwacja-kamiennej-fasady-kamienicy-przy-marsza%C5%82kowskiej-18-ju%C5%BC-na-p%C3%B3%C5%82metku

 

Dziś już możemy podziwiać efekt prac konserwatorskich. Jeszcze do niedawna zabrudzona i częściowo zniszczona okładzina piaskowcowa dla wielu mogła wydawać się mało atrakcyjnym obiektem. W chwili obecnej, po wykonanych zabiegach konserwatorskich, budzi zachwyt koneserów architektury.

 

Pozostałe elewacje, w tym oficyn - zgodnie z pierwotnym założeniem – są otynkowane na gładko i pomalowane. Całe przyziemie wypełniają witryny sklepowe, a na osi środkowej znajduje się okazały, wykończony czarnym bazaltem portal, który prowadzi do obszernej, luksusowo wykończonej sieni.

 

W trakcie prac przeprowadzono pełną konserwację okładziny kamiennej elewacji frontowej i okładziny klinkierowej na elewacjach od strony dziedzińca. Przeprowadzono renowację bazaltowego portalu oraz przeszklonych drzwi frontowych wykonanych z młotkowanej blachy miedzianej.

 

We wnętrzu kamienicy również zachowało się wiele oryginalnych elementów pierwotnego, wyszukanego wystroju. W planach jest także konserwacja holu wejściowego, wykończonej alabastrem i białym marmurem klatki schodowej oraz dobrze zachowanego, przeszklonego szybu.