Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Dwie syrenki w szkole przy ul. Różanej

opublikowano: Środa, Październik 14, 2020 - 09:00, mlan

Gmach szkoły przy ul. Różanej 22/24, zaprojektowany przez Juliusza Żórawskiego i wybudowany w połowie lat trzydziestych, został ozdobiony dwoma przedstawieniami syrenek, wykonanymi w technice sgraffita. Jednym na elewacji, drugim w klatce schodowej.

fot. Syrenka wykonana metodą sgraffito w szkole przy ul. Różanej. Fot. M.Pokorna-Paruszkiewicz

Pisaliśmy niedawno o restauracji syrenki i odsłonięciu przedwojennego napisu na południowej elewacji budynku. Obecnie, podczas trwającego remontu, konserwatorzy dzieł sztuki odsłonili zamalowaną po wojnie syrenkę znajdującą się na parterze szkoły.

 

Wielobarwne sgraffito przedstawia stylizowaną postać syrenki oraz napis informujący o wykonawcach dekoracji - uczniach Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych. Placówka działała w latach 1920-39, kształciła w zakresie malarstwa i rzeźby dekoracyjnej, grafiki i rzemiosła artystycznego, prowadziła także zajęcia dokształcające dla rzemieślników.

 

Wykonana przez uczniów syrenka do momentu podjęcia prac przez konserwatorów była przykryta wtórnymi przemalowaniami z czasów powojennych remontów.

 

Wstępne oczyszczenie sgraffita z warstw farby ujawniło piękne, wielobarwne przedstawienie, o niezwykle subtelnym rysunku, wykonane z dużym artystycznym wyczuciem i wprawą. Syrenka ilustruje jakość przedwojennego rzemiosła artystycznego oraz dbałość o estetykę przestrzeni użytkowych.

 

O dalszym przebiegu prac - czyszczeniu dekoracji z wtórnych warstw, koniecznych naprawach i miejscowych uzupełnieniach - będziemy informowali na bieżąco.