75. rocznica powstania Biura Odbudowy Stolicy (BOS)

opublikowano: Piątek, Luty 14, 2020 - 12:03, jkowalik

14 lutego 2020 r. przypada 75. rocznica powstania Biura Odbudowy Stolicy (BOS) – fenomenu w skali światowej – jednego z największych biur projektowych w historii.

BOS, powołany na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej, miał za zadanie odbudowę Warszawy po zakończeniu II wojny światowej. Archiwum BOS, przechowywane w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie, zawiera unikalne dokumenty ilustrujące ogrom zniszczeń wojennych Warszawy i późniejszą odbudowę miasta.

Dokumentacja, opracowana w latach 1945–1953, to kilkanaście tysięcy archiwaliów: zarówno fotografii, inwentaryzacji pomiarowych i opracowań kartograficznych obrazujących skalę zniszczeń miasta, jak i plany jego odbudowy. Materiały te, przechowywane w Archiwum Państwowym, są bezcennym źródłem wiedzy i dokumentem historycznym, pokazującym zakres podjętych prac w ramach programu odbudowy, w tym szczególnie historycznej zabudowy miasta.

Sztandarowym projektem opracowanym przez BOS była rekonstrukcja Starego Miasta. W 2011 r. Archiwum BOS-u zostało wpisane na Światową Listę Programu „Pamięć Świata”, stanowiącą opracowany przez UNESCO spis najważniejszych dzieł i dokumentów wytworzonych w dziejach ludzkości. Lista ta zawiera m.in. dzieła Mikołaja Kopernika, Biblię Gutenberga, czy też tablice 21 postulatów Solidarności z sierpnia 1980 r.