„Rany pamięci. Ślady zniszczeń z okresu II wojny światowej w topografii miasta”

opublikowano: Wtorek, Wrzesień 10, 2019 - 09:43, kzawila

W związku z przypadającą na 2019 rok 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Rany pamięci. Ślady zniszczeń okresu II wojny światowej w topografii miasta”. Projekt poświęcony jest materialnym śladom działań zbrojnych zachowanym do dnia dzisiejszego.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną następujące tematy: ślady po pociskach i napisy na elewacjach – ich historia, topografia na terenie kraju, problematyka konserwatorska - możliwości konserwacji i ewentualnego wyeksponowania w przestrzeni. Sposób zabezpieczenia i utrwalenia wartości zabytkowych wojennych uszkodzeń elewacji jest wyzwaniem konserwatorskim, biorąc pod uwagę technologiczne problemy przy prowadzeniu prac, ale także względy estetyczne, które często przeważają w ostatecznym obrazie odrestaurowanej fasady.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony będzie obiektom na terenie Warszawy. Drugiego dnia przywołane zostaną przykłady z innych ośrodków: Westerplatte i Poznania. W dwóch referatach, w kontekście Gdańska i Lublina, poruszymy temat zagospodarowania niezabudowanych zrujnowanych obszarów miast.

Celem konferencji jest rozpoznanie i ochrona materialnych śladów pamięci o zniszczeniach II wojny światowej.

Data i miejsce wydarzenia: 26-27 września 2019 r., Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11A

Szczegółowy program wydarzenia poniżej.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Na wydarzenie obowiązuje rejestracja. Wszystkie informacje na temat konferencji oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej: www.ranypamieci.pl

Organizator: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy

Partner wydarzenia: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków

1. 1.